سبک زندگی

تفاوت کرم ضد آفتاب ساده و رنگی و تاثیرات آن‌ روی پوست

ضدآفتاب، محصول مراقبتی جدایی‌ناپذیر پوست است که به‌صورت روزانه استفاده می‌شود. در این میان، با افزایش آگاهی مردم در رابطه با فواید ضدآفتاب، استفاده از انواع این محصول افزایش یافته است. این محصولات به کمک SPFها و فرمولاسیون‌های مختلف، متنوع‌تر شده‌اند. در این بین، جدا از ترکیبات و SPF، به‌صورت عمومی به ضدآفتاب‌های رنگی و ساده دسته‌بندی می‌شوند.

درست است که این دو محصول مراقبت پوستی طرفداران زیادی دارند؛ اما تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده در چیست؟ آیا این دو محصول مزیت‌های خاصی نسبت به یکدیگر دارند یا فرقی ندارند؟ در این مقاله از وبلاگ ماندالا کنارتان هستیم تا درباره موضوع تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده صحبت کنیم. پس از بیان تفاوت این دو محصول، این شما هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.

فرق کرم ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ از نظر ترکیبات

حتما می‌دانید اشعه‌های مضر ماوراء‌بنفش نور خورشید و نور مرئی (نور آبی)، دردسرسازند. کرم‌های ضدآفتاب از پوست در برابر طیف وسیع اشعه‌های ماوراء‌بنفش خورشید (UV-A و UV-B) محافظت می‌کنند. با این وجود، ممکن است برخی از آن‌ها به‌اندازه کافی در برابر این نور نتوانند محافظ خوبی باشند. فیلترهای معدنی مانند اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم به شکل نانوذرات در ضدآفتاب‌ها استفاده می‌شوند.

 

این فیلترها، ظاهر گچی و سفیدی به آن‌ها می‌دهند؛ اما در واقعیت، روی پوست هیچ رنگی ندارند. به همین دلیل، تا حد زیادی نمی‌توانند در برابر نور مرئی محافظت خوبی داشته باشند. ضدآفتاب‌های رنگی برخلاف نوع ساده، از فرمول‌ها و غلظت‌های مختلف اکسیدهای آهن و دی‌اکسید تیتانیوم رنگ‌دانه‌ای استفاده می‌کنند.

این مواد باعث افزایش قدرت محافظتی ضدآفتاب رنگی نسبت به نوع بی‌رنگ می‌شود. ترکیب مقادیر مختلف ‌اکسیدهای آهن و دی‌اکسید تیتانیوم رنگ‌دانه‌ای در این محصولات، دلیل اصلی این اتفاق است. بنابراین، تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده را در اولین مرحله، می‌توان ترکیبات آن‌ها دانست. رنگ‌دانه‌ها به ضدآفتاب رنگی، رنگ می‌بخشند و عدم وجودشان، نوع ساده را می‌سازند.

تفاوت ضد آفتاب رنگی و ساده در میزان محافظت پوست

شاید تا به حال به این موضوع پی برده‌اید که ضدآفتاب‌های رنگی مزیت‌های بیشتری نسبت به نوع بی‌رنگ دارند. ضدآفتاب رنگی درخششی طبیعی به پوست می‌بخشد؛ اما این تمام کاری نیست که می‌‌تواند انجام دهد. برخلاف ضدآفتاب‌های بدون رنگ، این کرم‌ها، هم در برابر اشعه‌های UV و هم در برابر نور آبی محافظ خوبی‌اند.

نوع رنگی از پوستتان در فضای باز یا حتی مقابل صفحه‌نمایش رایانه‌تان محافظت می‌کند. همچنین، می‌تواند پوستی صاف و سالم را به ارمغان آورد؛ چه چیزی بهتر از این؟ به همین دلیل است که ضدآفتاب‌های رنگی محافظت بهتری نسبت به نوع بی‌رنگ دارند.

 

به‌صورت کلی، ضدآفتاب رنگی در مقایسه با نوع معمولی، عملکرد محافظتی بهتری دارد. این محصولات می‌توانند از پوستتان در برابر اشعه‌های ماوراء‌بنفش و نور مرئی محافظت کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که قرارگرفتن در معرض نور آبی حتی به‌صورت کوتاه‌مدت، مشکلات پوستی متعددی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل، برای جلوگیری و کاهش علائم پیری زودرس، لکه‌های تیره و مشکلات دیگر، بهتر است از ضدآفتاب حاوی اکسید آهن استفاده کنید.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند، کرم‌های ضدآفتاب رنگی نسبت به نوع بی‌رنگ در جلوگیری از ایجاد لکه‌های پوستی تیره عملکرد خوبی دارند. دلیل این امر، ایجاد گرما به‌دلیل واکنش‌های شیمیایی بین فیلترهای شیمیایی UV است.

آیا ضد آفتاب رنگی جایگزینی برای کرم پودر است؟

اسم ضدآفتاب رویش است؛ یعنی محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر. با این حال، این محصولات ترکیبات و فرمولاسیون مختلفی دارند که هر کدام را خاص‌تر کرده است. ضدآفتاب‌های رنگی تا حد زیادی می‌توانند از پوست در برابر اشعه‌های UV و نور آبی محافظت کنند. همچنین، خاصیت پوشانندگی عیب‌ها را هم دارند.

رنگ‌دانه‌های موجود در کرم، یک لایه نازک با رنگ پایه روشن و چربی بسیار کم روی پوست ایجاد می‌کنند. این لایه به از بین ‌بردن عیوب و لک‌های جزئی کمک بسیاری می‌کند. در واقع، ضدآفتاب رنگی را می‌توان به‌جای یک کرم‌پودر هم استفاده کرد. اگر از آرایش سنگین که تمام منافذ پوست را می‌بندد دوری می‌کنید، این محصول را جایگزین کنید.

اگر هم ترجیح می‌دهید همچنان از کرم‌پودر استفاده کنید، می‌توانید کرم ضدآفتاب رنگی را روی آرایشتان استفاده کنید. آن‌ها به اندازه‌ای سبک‌اند که احساس سنگینی را به پوستتان منتقل نخواهند کرد. لایه‌ای نازک از چربی و SPF مورد نیاز برای محافظت از پوست توسط آن ایجاد می‌شود.

ضد آفتاب رنگی و ساده کدام یک بهتر است؟

حتما برایتان سوال است با این توضیحات، کدام ضدآفتاب را انتخاب کنیم؛ رنگی یا ساده؟ قبل از برداشتن هر قدمی، باید سازگارترین محصول با پوستتان را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال، اگر پوستی چرب دارید، به‌دنبال SPF کم‌تری باشید که منافذ پوست هم مسدود نشوند. اگر هم پوستی خشک دارید، باید به‌دنبال SFPهایی باشید که حاوی آبرسان‌اند و از ترک‌خوردگی پوست جلوگیری می‌کنند.

 

پس از در نظر گرفتن این فاکتورها، با توجه به توضیحات مطرح‌شده، انتخاب نهایی دست خود شماست. اگر می‌خواهید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، می‌توانید از کرم ضدآفتاب رنگی استفاده کنید. همان‌طور که گفتیم، از این محصولات می‌توانید به‌جای کرم‌پودر هم استفاده کنید. اگر هم هزینه برایتان مهم نیست یا ضدآفتاب رنگی دوست ندارید، می‌توانید نوع بدون رنگ را انتخاب کنید.

به‌صورت کلی، ضدآفتاب‌ها باید روی پوست قابل مشاهده باشند. این ویژگی باعث جلوگیری از نفوذ اشعه‌های مضر به داخل پوست و آسیب به سلول‌های پوستی می‌شود. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت در بسیاری از مواقع، از نظر محافظتی، ضدآفتاب‌های رنگی عملکرد بهتری نسبت به ضدآفتاب‌های بدون رنگ دارند. از همین رو تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده در عملکردشان است.

عوارض ضد آفتاب رنگی

برخی بر این باورند که ضدآفتاب‌های رنگی باعث بروز جوش و آکنه روی صورت می‌شوند. برخی دیگر هم معتقدند استفاده هم‌زمان از کرم‌پودر و ضدآفتاب، سنگینی بیشتری برای پوستشان دارد. همان‌طور که کمی قبل‌تر هم اشاره کردیم، استفاده هم‌زمان از هر دوی این محصولات، باعث سنگینی در پوست نمی‌شود.

انتخاب این‌که تنها از ضدآفتاب رنگی استفاده کنید یا همراه با کرم‌پودر، به خودتان بستگی دارد. شاید عده‌ای بگویند استفاده از این ضدآفتاب‌ها برای پوست مضر است؛ اما چنین نیست. در صورتی ‌که شما محصول متناسب و سازگار با پوستتان را از برندی معتبر تهیه کنید، مشکلی برایتان ایجاد نخواهد شد.

کرم‌های ضدآفتاب باعث ایجاد جوش‌های زیرپوستی یا لک نمی‌شوند. در صورتی‌ که پوستتان چرب و مستعد آکنه است، از محصولات بدون چربی استفاده کنید. فارغ از انتخاب رنگی یا بدون رنگ این محصولات، نداشتن چربی، اصلی‌ترین فاکتور است. انتخاب ضدآفتاب رنگی یا بی‌رنگ سلقیه‌ای‌ست و ارتباطی با جوش‌ها یا لک‌ها ندارد.

نحوه صحیح پاک‌کردن کرم ضدآفتاب رنگی و ساده

تا این‌جای کلام با تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده آشنا شده‌اید. همان‌طور که پاک‌کردن آرایش صورت قبل از خواب ضروری‌ست، تمیزکردن ضدآفتاب هم مهم است. در پایان روز، دقیقا زمانی‌ که می‌خواهید استراحت کنید، نیاز است مواد آرایشی روی صورتتان را پاک کنید. این کار به پوستتان فرصت استراحت و تنفس راحت‌تر می‌دهد. در این میان، بسیار مهم است از مواد پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که برای پوست مفیدند.

 

هنگام پاک‌کردن هر نوع کرم ضدآفتابی، بهتر است از یک شوینده ملایم استفاده کنید. ابتدا پوستتان را به کمک شوینده ملایم پاک کنید. پس از آن، با استفاده از یک شوینده بر پایه آب، پوستتان را کامل تمیز کنید؛ گویا هیچ‌وقت لوازم آرایشی مهمان پوستتان نبوده‌اند.

شوینده‌های ملایم و سازگار با پوست، علاوه‌بر این‌که در پاک‌سازی کرم‌های ضدآفتاب عملکرد خوبی دارند، در پاک‌کردن آلودگی‌های روی پوست هم عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. پس از این‌که از تمیزشدن پوستتان مطمئن شدید، صورتتان را با یک دستمال نخی یا حوله نرم خشک کنید.

نکات مهم استفاده از شوینده‌های پوست

برای این‌که نتیجه بهتری از پاک‌کننده‌های آرایش بگیرید، بهتر است سازگارترین محصول با پوستتان را انتخاب کنید. اگر پوستی چرب دارید، بهتر است از پاک‌کننده‌های مخصوص پوست‌های چرب استفاده کنید. اگر هم پوستتان خشک است، از شوینده‌هایی که آسیب زیادی به پوستتان وارد نمی‌کنند، استفاده کنید.

در نهایت، پس از استفاده از این محصولات، بهتر است از سرم‌های آبرسان یا کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار باعث شادابی و درخشش پوستتان می‌شود. همچنین، از خشکی بیش از اندازه پوست جلوگیری می‌کند.

آیا ضدآفتاب رنگی مانع از جذب ویتامین D می‌شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، خاصیت محافظتی ضدآفتاب‌ها از نفوذ اشعه‌های مضر UV جلوگیری می‌کند. این محافظت، دلیلی بر این نیست که استفاده روزانه از این کرم‌ها شما را در معرض کمبود ویتامین D قرار می‌دهد.

کسانی‌ که از محصولات مراقبت پوستی به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند، سطح ویتامین D مناسبی در بدنشان دارند. این نکته در رابطه با هر نوع ضدآفتاب رنگی و بدون رنگ صادق است. در هر حالت، ضدآفتاب باعث کمبود ویتامین D نمی‌شود و سطح آن را در حد متعادل حفظ می‌کند. علاوه‌بر این، مانع از بروز مشکلات پوستی و بیماری‌های متعدد می‌شود.

پایانی بر تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده

در این مطلب از ماندالا درباره تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی و ساده گفتیم و خواندید که اکسیدهای آهن موجود در کرم‌های ضدآفتاب رنگی، آن‌ها را در سطح بالاتری قرار داده‌اند. در این سطح، ضدآفتاب می‌تواند محافظت خوبی در برابر اشعه‌های UV و نور آبی به عمل آورد.

چه در داخل خانه باشید و چه در فضای باز، استفاده از این محصولات ضروری‌ست. ضدآفتاب بدون رنگ خوب است؛ اما نوع رنگی یک امتیاز اضافه را به خود اختصاص داده است. مهم است به‌صورت روزانه، در سایه و در نور، حتی روزهای ابری و دلگیر هم از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید. این کار باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

 

به این مطلب امتیاز بدهید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x