فیلم و سریال

فیلم های برنده اسکار از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۲۳ که حتما باید ببینید

به گزارش ماندالا؛ در این مقاله به معرفی تاریخچه فیلم های برنده اسکار خواهیم پرداخت. این فیلم های جهانی با دریافت این جایزه معتبر هنری، نام خود را به عنوان جزی از سینما در تاریخ به ثبت رسانده‌اند.

فهرست مطلب
  1. فیلم های برنده اسکار کدامند؟

فیلم های برنده اسکار کدامند؟

مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما جهان اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است و بزرگترین جایزه در زمینه سینما می‌باشد و هر ساله در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌صورت زنده پخش می‌شود.

جایزه اسکار یکی از نه جایزه از جوایز آکادمی است. جوایز آکادمی در بخش رسانه به عنوان قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به‌شمار رفته و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لویی بی میرمدیر استودیو مترو گلدوین مایر ایجاد شد. در ادامه لیست کامل فیلم های برنده اسکار را معرفی خواهیم کرد. این لیست شامل ده فیلم برتر اسکار و برنده های اسکار سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۲۳ هستند.

برنده اسکار ۲۰۲۳؛ همه چیز همه جا یک باره

برنده اسکار 2023؛ همه چیز همه جا یک باره

برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین کارگردانی – بهترین بازیگر نقش اول زن (یئو) – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (کوان) – بهترین بازیگر نقش مکمل زن (کرتیس) – بهترین تدوین و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی

فیلم “همه چیز همه جا یک باره” توانست ۷ جایزه اسکار را در سال ۲۰۲۳ در ژانر بهترین فیلم های اکشن و ماجراجویی از آن خود کند. این فیلم به نویسندگی و کارگردانی مشترک “دانیل کوان” و “دانیل شاینرت” ساخته شده‌است و توانسته نگاه مثبت منتقدان را به خود جلب کند. شاید از این فیلم بتوان به عنوان یکی از بهترین فیلم های اکشن جهان نام برد چرا که به پرجایزه‌ترین فیلم تمام تاریخ تبدیل شده است.

کارگردانان مشترک این فیلم در سال ۲۰۱۰ تحقیق خود را درمورد مفهوم چندجهانی شروع کردند و از سال ۲۰۱۶ نوشتن فیلم‌نامه را آغار کردند. تصویر فیلم به مفاهیم فلسفی مانند اگزیستانسیالیسم، هیچ‌انگاری و موضوعاتی مانند افسردگی، شکاف نسلی، اختلال کمبود توجه، بیش فعالی و هویت آسیایی – آمریکایی پرداخته و از این باب مورد تحسین مخاطبین قرارگرفته‌ است.

داستان این فیلم در مورد یک زن چینی – آمریکایی است که ناگهان وارد یک ماجراجویی جنون‌آمیز می‌شود؛ او متوجه می‌شود که باید با نسخه‌های دیگر خود، در جهان‌های دیگر ارتباط برقرار کند و جهان را از نابودی توسط یک موجود پلید قدرتمند نجات دهد.

اسکار ۲۰۲۲؛ CODA کودا

اسکار ۲۰۲۲؛ CODA کودا

سال اکران: ۲۰۲۱
ژانر: کمدی | درام
کارگردان: Sian Heder
ستارگان: Emilia Jones | Marlee Matlin | Troy Kotsur
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین فیلم‌نامه اقتباسی – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

یکی دیگر از فیلم های برنده اسکار کودا است. رای دهندگان اسکار ۲۰۲۲ به سراغ فیلمی رفتند که برای مخاطبین و مراسم اسکار احساس خوشایندی به همراه داشت. آنها جایز اصلی آن شب را به نمایش درام درباره یک خانواده ماهیگیر ناشنوا و دختر شنواشان اهدا کردند. این فیلم در دو بخش دیگراز جمله بهترین فیلم اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد هم موفق به دریافت جایزه شد.

داستان فیلم CODA درمورد خانواده‌ای است که تنها یک عضو شنوا دارد؛ روبی دختر خانواده که تنها عضو شنوای این خانواده است دوست دارد به کسب و کار خانواده اش کمک کند، اما بین علاقه و کمک به کسب و کار خانواده اش نمی‌داند کدام را باید انتخاب کند و دچار چالش هایی در زندگی می شود.

اسکار ۲۰۲۱؛ Nomadland سرزمین خانه به دوش ها

اسکار ۲۰۲۱؛ Nomadland سرزمین خانه به دوش ها

سال اکران: ۲۰۲۰
ژانر: درام
کارگردان: Chloé Zhao
ستارگان: Frances McDormand | David Strathairn | Linda May | Swankie
برنده اسکار: بهترین فیلم درام – بهترین کارگردانی – بهترین بازیگر نقش اول زن

سرزمین خانه به دوش ها از دیگر فیلم های برنده اسکار به حساب می آید. در اسکار ۲۰۲۱ شاهد تغییرات یا بهتر است بگوییم حواشی بسیاری بودیم. در آن سال پس از سال‌ها انتقاد به دلیل عدم تنوعی که در نامزدها و اهدای جوایز وجود داشت، فهرست نامزدهای ۲۰۲۱ دارای اولین‌هایی بود که مورد توجه قرار گرفت. برای نخستین بار یک تیم تهیه کننده تمام سیاه پوست نامزد بهترین فیلم شد و یا اولین سالی بود که دو زن نامزد بهترین کارگردانی و دو بازیگر آسیایی تبار جایزه بهترین بازیگر مرد شدند.

با تمام این اتفاقات در نهایت جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۱ هم به یک فیلم درام آمریکایی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کلویی ژائو رسید.علاوه بر این فیلم سرزمین خانه به دوش در شش بخش دیگر هم نامزد شد و توانست جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن را هم از آن خود کند.

این فیلم که جز فیلم های برنده اسکار می باشد بر اساس کتابی به همین عنوان نوشته جسیکا برودر در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است. داستان آن درمورد زنی ۶۰ ساله به اسم فرانسیس مک دورماند است که پس از مشکلات و فروپاشی اقتصادی با خرید یک ون به عنوان یک خانه به دوش سفری را در غرب آمریکا آغاز می‌کند.

اسکار ۲۰۲۰؛ Parasite انگل

اسکار ۲۰۲۰؛ Parasite انگل

سال اکران: ۲۰۱۹
ژانر: درام | کمدی | جنایی
کارگردان: Bong Joon-ho
ستارگان: Kang-ho Song | Sun-kyun Lee | Yeo-jeong Jo
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی – بهترین فیلم خارجی – بهترین کارگردانی

یکی دیگر از فیلم های برنده اسکار که نظر خیلی ها را بخود جلب کرد انگل بود. در مراسم اسکار سال ۲۰۱۹ برد پیت اولین جایزه اسکار خود را دریافت کرد. از آن سو واکین فینکس برای بازی در نقش جوکر توانست اولین اسکار خود را دریافت کند. اما مراسم اتفاق جالب دیگری داشت و آن برنده شدن یک فیلم کره‌ای در بخش بهترین فیلم اصلی بود که تا به حال در تاریخ اسکار شاهد آن نبودیم و رکورد این اتفاق به دست پاراسایت شکسته شد.

در این مراسم اسکار جوکر با ۱۱ نامزدی رکورد دار بود و توانست رکورد قبلی کمپانی دی سی که با فیلم شوالیه تاریکی و ۸ نامزدی اتفاق افتاده بود را بشکند. فیلم پاراسایت علاوه بر جایزه بهترین فیلم ۴ جایزه دیگر اسکار را به خانه برد تا سینمای کره که تا به حال یک نامزد هم در اسکار نداشته است حالا با چندین جایزه به خانه برود.

داستان فیلم انگل بسیار پیچیده و در روایت ساده است و به خانواده‌ای می‌پردازد که در شرایط سخت خود را مانند انگل به دیگران می‌چسبانند و از آن‌ها تغذیه مالی می‌کنند. بدون شک این فیلم یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های چند سال اخیر است. البته این را نیز باید در نظر گرفت که این فیلم علاوه بر نقرهای مثبت، نقد های منفی بسیاری نیز داشت.

اسکار ۲۰۱۹؛ Green Book کتاب سبز

اسکار ۲۰۱۹؛ Green Book کتاب سبز

سال اکران: ۲۰۱۸
ژانر: درام
کارگردان: Peter Farrelly
ستارگان: Linda Cardellini | Viggo Mortensen | Mahershala Ali
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

از دیگر فیلم های برنده اسکار در ژانر درام Roma بود. در مراسم اسکار سال ۲۰۱۹ رقابت عجیبی شکل گرفت با توجه به نامزد شدن فیلم Roma در ده بخش همه فکر می‌کردند که این فیلم اسکار را به خانه خواهد برد و باقی فیلم ها ناکام خواهند ماند ولی در آخر رای به سمت Green Book داده شد.

فیلم کتاب سبز به کارگردانی Peter Farrelly که سابقه کارگردانی فیلم Dumb and Dumber ( خنگ و خنگ تر ) هم در کارنامه دارد و شوخ طبعی و تم طنز را به صورت استادانه در قالب فیلم به کار میبرد و همین امر یکی از کلیدی ترین دلایل موفقیت فیلم Green Book میباشد که داستان آهنگ ساز سیاه پوستی به نام دان شرلی (ماهرشالا علی) را روایت میکند که در اوج در گیری نژاد پرستی در آمریکا تور برگزاری کنسرت در جنوب آمریکا میگذارد و شخصی به نام تونی لیپ (ویگو مورتنسن) را که برای پول حاضر است هر کاری بکند، از دزدیدن کلاه ثروتمندان گرفته تا شرکت در مسابقه‌ی هات‌داگ‌خوری را به عنوان راننده و محافظ خود استخدام می‌کند.

اسکار ۲۰۱۸؛The Shape of Water شکل آب

اسکار ۲۰۱۸؛The Shape of Water شکل آب

سال اکران: ۲۰۱۷
ژانر: فانتزی تاریک | رمانتیک | درام
کارگردان: Guillermo del Toro
ستارگان: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین طراحی صحنه – بهترین کارگردانی – بهترین موسیقی متن

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۸ شاهد درخشش فیلم زیبای گیرمو دل تورو به نام شکل آب بودیم که این فیلم توانست در ۴ بخش برنده اسکار شود. داستان فیلم The Shape of Water به زنی جوانی به نام الیسا مربوط است که به علت آسیبی که در دوران کودکی از ناحیه گردن دیده، دیگر قادر به حرف زدن نبود.

داستان فیلم در سال ۱۹۶۲ در حال اتفاق افتادن است زمانی که الیسا در آزمایشگاهی به نظافت میپردازد و با تنهایی خود مشکلات فراوانی دارد تا اینکه موجودی عجیب را وارد آزمایشگاه میکنند. با گذشت زمان بین الیسا و آن موجود رابطه احساسی ایجاد می شود تا آنجایی که الیسا برای نجات آن جان خود و اطرافیانش را به خطر می‌ندازد.

اسکار ۲۰۱۷؛ Moonlight – مهتاب

اسکار ۲۰۱۷؛ Moonlight – مهتاب

سال اکران : ۲۰۱۶
ژانر : درام
کارگردان : Barry Jenkins
ستارگان : Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson
برنده اسکار : بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

فیلم برنده اسکار در مراسم سال ۲۰۱۷ اسکار که حواشی هم کم نداشت فیلم مهتاب بود که در هشت بخش نامزد دریافت اسکار شد و در سه بخش موفق به دریافت جایزه شد؛ ولی مسئله جالب اینجا بود که ابتدا فیلم La La Land به عنوان برنده بهترین فیلم اعلام شد وبعد از گذشت چند دقیقه گفته شد که اشتباهی رخ داده است و برنده اسکار فیلم Moonlight میباشد.

فیلم Moonlight روایتگر زندگی شایرون یک سیاهپوست س همجنس‌گرا می‌باشد و داستان زندگی او را در سه مقطع کودکی، نوجوانی و بزرگسالی به تصویر می‌کشد که با مشکلات فرهنگی و خانوادگی بسیار زیادی در یک محله فقیر و بدنام سیاهپوستان بزرگ می‌شود. پدر شایرون مدت‌ها پیش آن‌ها را ترک کرده و مادرش هم به مواد مخدر اعتیاد دارد و برای گذراندن زندگی تن‌فروشی می‌کند. مهتاب با واکنش خیره‌کننده منتقدان همراه بوده‌است و بر اساس ۵۱ نقد از منتقدین وب‌گاه متاکریتیک امتیاز ۹۹/۱۰۰ را دریافت کرد.

اسکار ۲۰۱۶؛ Spotlight – افشاگر

اسکار ۲۰۱۶؛ Spotlight – افشاگر

سال اکران : ۲۰۱۵
ژانر : زندگی نامه ، درام ، تاریخی
کارگردان : Tom McCarthy
ستارگان : Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams
برنده اسکار : بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

از دیگر فیلم های برنده اسکار در ژانر درام و تاریخی افشاگر است. در مراسم اسکار سال ۲۰۱۶ شاهد یک فیلم آمیخته با واقعیت فاجعه آمیز تاریخ بودیم به نام افشاگر که توجه ها را به خود جلب کرد و توانست در شش بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شود و در نهایت در دو بخش بهترین فیلم و بهترین فیلنامه غیر اقتباسی موفق به دریافت جوایز شد.

داستان فیلم Spotlight پیرو یکی از قدیمی ترین گروههای روزنامه نگاری بوستون گلوب به نام گروه روزنامه‌نگاران اسپات‌لایت میباشد که بر روی موضع کودک آزاری در کلیسا توسط کشیشان تحقیق خود را آغاز کرده است و رفته رفته به مدارک قابل توجهی دست پیدا میکند تا جایی که این گروه متوجه میشود که میزان این عمل بسیار بیشتر از حد تصور آنهاست و میزان پرونده ها بع بیش از ۸۰ مورد میرسد و این یک فاجع برای کشیش ها و کلیساهای مستقر در ایالت بوستون آمریکاست.

اسکار ۲۰۱۵؛ Birdman – مرد پرنده ای

اسکار ۲۰۱۵؛ Birdman – مرد پرنده ای

سال اکران: ۲۰۱۴
ژانر: کمدی | درام
کارگردان: Alejandro G. Iñárritu
ستارگان: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۵ رقابت جالبی را بین فیلم مرد پرنده ای و هتل بزرگ بوداپست در جریان بود به طوری که هر کدام با نامزدشدن در ۹ بخش کاملا توجه ها را به خود جلب کرده بودند و در نهایت Birdman از این رقابت سربلند بیذو آمد وتوانست در سه بخش دیگر نیز اسکار دریافت کند.

داستان فیلم Birdman روایتگر مردی است که سالها پیش با بازی در نقش یک ابرقهرمان مشهور بوده است و طی این سالها دیگر در یاد کسی تداعی نمیشود وی سعی میکند تا بازی در یک نمایشنامه اقتباسی از آثارریموند کارور در برادوی نگاه را به خود جلب کند و شهرت از دست داده خود را دوباره پس بگیرد. ولی در این فیلم شخصیت مرد پرنده ای در خیالات وی همیشه حضور دارد و با وی همواره صحبت میکند که باعث جذابیت داستان این فیلم درام با تم کمدی شده است.

اسکار ۲۰۱۴؛ Twelve Years a Slave – دوازده سال بردگی

اسکار ۲۰۱۴؛ Twelve Years a Slave – دوازده سال بردگی

سال اکران: ۲۰۱۳
ژانر: زندگی نامه | درام | تاریخی
کارگردان: Steve McQueen
ستارگان: Chiwetel Ejiofor, Michael Kenneth Williams, Michael Fassbender
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین بازیگر نقش مکمل زن – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۴ همه هیجان زده بودند چون میخواستند ببیند بالاخره یک سیاهپوست میتواند برای اولین بار جایزه اسکار را دریافت کند وهمین اتفاق افتاد با فیلم زیبای Steve McQueen به نام Twelve Years a Slave که منتقدان را بسیار راضی کرده بود و یک شاهکار به حساب میامد.

داستان روایتگر زندگینامه سالومون نورثاپ (چیویتل اجیوفور) میباشد که در سال ۱۸۴۱ یک سیاهپوست آزاد است که با همسر و فرزندانش در ساراتوگای نیویورک زندگی می‌کند. ولی به یک باره توسط چند شخص که به خانه ی وی حمله کرده بودند مسموم میشود و به مزارع پنبه در جنوب آمریکا برده می‌شود.جایی که ابتدا توسط یک برده‌دار به نام ویلیام فورد خریده شده و بعد از آن به ادوین اپس (مایکل فاسبندر) فروخته می‌شود. نورثاپ ۱۲ سال از زندگی خود را به‌عنوان یک برده جنوبی می‌گذراند.

اسکار ۲۰۱۳؛ Argo – آرگو

اسکار ۲۰۱۳؛ Argo – آرگو

سال اکران: ۲۰۱۲
ژانر: درام، تاریخی، هیجان انگیز
کارگردان: Ben Affleck
ستارگان: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین تدوین – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۳ یک نکته خیلی جالب به چشم میخورد و آن نامزد شدن و برنده شدن فیلم Argo بود که مورد انتقادهای زیادی از طرف ایرانیان واقع شده بود و اعتقاد داشتن این فیلم را فقط برای دشمن نشان دادن کشور ایران و تبلیغ منفی در مورد مردم ایران به مراسم اسکار راه داده اند و به نوعی اسکار را با سیاست دخیل میدانستند.

داستان پیرو آشفتگی در جریانات انقلاب ایران میباشد که به سفارت آمریکا رفته و آنجا را به تصرف خود درآورده اند در این آشفتگی شش نفر از آمریکایی های آنجا از در پشتی فرار میکند و به خانه سفیر کانادا در تهران پناه میبرند. بعد از این اتفاقات یک تیم جاسوسی برای فراری دادن آنها با نام کارگردان و عواملی که برای ساختن فیلم به ایران میایند به ایران وارد میشوند و بعد از کشمکش های فراوان موفق میشوند این شش نفر را به کشور سویس فراری دهند.

اسکار ۲۰۱۲؛ The Artist – آرتیست

اسکار ۲۰۱۲؛ The Artist – آرتیست

سال اکران: ۲۰۱۱
ژانر: کمدی | درام | عاشقانه
کارگردان: Michel Hazanavicius
ستارگان: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman
برنده اسکار: بهترین فیلم – بهترین موسیقی متن – بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین کارگردانی – بهترین طراحی لباس

یکی از فیلم های برنده اسکار که در ژانر کمدی و عاشقانه ساخته شده است آرتیست می باشد. در مراسم اسکار سال ۲۰۱۲ جالب ترین نکته وجود یک فیلم صامت با ژانر عاشقانه در بین نامزدهای دریافت اسکار بود که با تم کلاسیک خود و ژرفای بزرگ فیلمنامه کاملا فضای نوستالژیکی به مراسم داده بود فیلم The Artist در ۵ بخش (بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین موسیقی متن، بهترین طراحی لباس) برنده جایزهٔ اسکار شد.

داستان این فیلم در مورد جورج ولنتاین ستاره فیلم های صامت است که با ورود جلوه های صوتی به سینما ناگهان همه چیزش را از دست می دهد و در این بین رابطه جورج با پپی میلر که با کمک او وارد دنیای سینما می شود و مشهور می شود، مورد توجه قرار می گیرد. جدای از داستان، در قسمت هایی از این فیلم شاهد موسیقی جذابی هستیم که به شاهکار شدن این فیلم کمک زیادی کرده است.

اسکار ۲۰۱۱؛ the king’s speech – سخنرانی پادشاه

the kings speech e1697695320576 معرفی فیلم های برنده اسکار از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۲۳ + تصاویر

سال اکران : ۲۰۱۰
ژانر : زندگی نامه، درام، تاریخی
کارگردان : Tom Hooper
ستارگان : Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter
برنده اسکار : بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۱ بهترین اتفاق ، فیلم Inception بود اثری شاهکار از کریستوفر نولان که با واکنش حیرت آور منتقدان رو به رو شد و جز بهترین فیلم های اسکار به حساب می آید. ولی به عنوان بهترین فیلم انتخاب نشد و این جایزه به فیلم the king’s speech رسید ولی از نظر تعداد اسکار هر کدام با چهار جایزه مراسم اسکار را ترک کردند.

داستان فیلم سخنرانی پادشاه از روی زندگینامه جرج ششم، پادشاه بریتانیا و پدر الیزابت دوم ملکه فعلی این کشور، است که دچار لکنت زبان بود و طی سخنرانی با تمسخر مردم رو به رو میشود و به دنبال حل این مشکل است که با لیونل لوگ (جفری راش) یک پزشک اشنا میشود و به کمک وی به دنبال حل مشکل لکنت زبان خود میگردد.

تلخ ترین پیام فیلم این است که مردم به سیاست و لیاقت فردی که حکومت را در دست دارد توجه ای نمیکنند و تنها مشکل آنها این است که فرد سخنور قوی نیست و آنها را با وعده خام نمیکند ، و واقعیتی تلخ در مورد طرز فکر مردم هر کشور را به ما نشان می‌دهد.

اسکار ۲۰۱۰؛ The Hurt Locker – مهلکه

فیلم های برنده اسکار

سال اکران: ۲۰۰۹
ژانر: درام | تاریخی | هیجان انگیز
کارگردان: Kathryn Bigelow
ستارگان: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty
برنده اسکار: بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین تدوین صدا – بهترین صداگذاری – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۱۰ شاهد حضور فیلم آواتار که در لیست پرفروشترین فیلم های تاریخ سینما رتبه ۱ را در اختیار دارد بودیم، فیلم آواتار به همراه فیلم The Hurt Locker هر کدام در ۹ بخش نامزد کسب جایزه اسکار بودند، در پایان مراسم فیلم مهلکه در ۶ بخش و فیلم Avatar در ۳ بخش توانستند اسکار دریافت کنند.

داستان روایتگر چند سرباز آمریکایی است که تحت فرمان ویلیام جیمز (جرمی رنر) در خاک عراق مسئولیت خنثی کردن بمب های جاده ای که توسط شورشیان کارگزاری شده است را بر عهده دارند. ویلیام در داستان این فیلم نقش فرماندهی مسئولیت طلب و شیفته موفقیت در تمام ماموریت ها را بازی می‌کند و به گونه‌ای دوست دارد که به طور کامل درتمام مسئولیت ها و ماموریت هایی که به وی داده می‌شود موفق باشد ، حتی ماموریت های خارج از وظایف تعیین شده را نیز به انجام میرساند ، تا اینکه در انجام یک ماموریت با مشکلاتی فراوانی رو به رو می‌شود.

اسکار ۲۰۰۹؛ Slumdog Millionaire – میلیونر زاغه نشین

اسکار ۲۰۰۹؛ Slumdog Millionaire – میلیونر زاغه نشین

سال اکران : ۲۰۰۸
ژانر : درام، عاشقانه
کارگردان : Danny Boyle , Loveleen Tandan
ستارگان : Dev Patel , Freida Pinto , Saurabh Shukla
برنده اسکار : بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین موسیقی متن – بهترین ترانه – بهترین صداگذاری – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۹ آثار تکان دهنده و زیبا بسیار یافت میشد، مانند : مورد عجیب بنجامین باتن ، انیمیشن WAll-E ، میلیونر زاغه نشین و بتمن : شوالیه تاریکی که هرکدام از موفق ترین فیلم ها در ژانر خود به حساب میامدند ولی فیلم میلیونر زاغه نشین موفق شد در ۱۰ بخش نامزد شود و با دریافت ۸ جایزه اسکار توانست یکی از موفق ترین فیلم های تاریخ لقب بگیرد.

داستان فیلم پیرو جوانی یتیم به نام جمال میباشد که در محله های بمبئی زندگی میکند و که در مسابقهٔ «چه‌کسی می‌خواهد میلیونر شود؟» شرکت میکند و موفق میشود تا مرحلهٔ پایانی پیش برود و همین امر باعث مضنون شدن پلیس به وی میشود و او را دستگیر میکنند تا واقعیت را بگوید و او شروع میکند به تعریف زندگی خودش که در بدترین شرایط بوده است و طی رجوع به آن توانسته به جواب های مسابقه پاسخ دهد.

اسکار ۲۰۰۸؛ No Country for Old Men – جایی برای پیرمردها نیست

No Country for Old Men – جایی برای پیرمردها نیست

سال اکران : ۲۰۰۷
ژانر : جنایی، درام، هیجان انگیز
کارگردان : Ethan Coen, Joel Coen
ستارگان : Tommy Lee Jones , Javier Bardem , Josh Brolin
برنده اسکار : بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۸ شاهد آنچنان یکه تازی توسط یک اثر نبودیم و جوایز به صورت پراکنده پخش میشد، در این بین ۳ فیلم با نام های اولتیماتوم بورن ، خون به پا خواهد شد و جایی برای پیرمردها نیست در مرکز توجه بودند و انیمیشن راتاتویی ( Ratatouille ) که در ایران به نام موش سرآشپز معروف شد هم جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را به نام خود ثبت کرد.

فیلم No Country for Old Men با ژانر وسترن وابسته به غرب وحشی به دست برادران کویین ساخته شده است و داستان شخصیت لوئلین ماس (جاش برولین) روایت میکند که در صحرا به دنبال شکار می‌گردد، که بطور اتفاقی به تعدادی جسد در میانهٔ صحرا برمی‌خورد، که از یک معاملهٔ نافرجام مواد مخدر به جا مانده‌اند ، تنها فرد زنده یک مکزیکی نیمه جان میباشد که از ماس تقاضای آب دارد ، ماس کیفی حاوی دو میلیون دلار پول میابد و آن را در یدک کش مخفی میکند اما آنشب به یاد مکزیکی نیمه جان میافتد و میخواهد به کمک وی برود که توسط خلافکارانی که به دنبال پول آمده اند تعقیب می‌شود.

اسکار ۲۰۰۷؛ The Departed – جدامانده

اسکار ۲۰۰۷؛ The Departed – جدامانده

سال اکران : ۲۰۰۶
ژانر : جنایی ، درام ، هیجان انگیز
کارگردان : Martin Scorsese
ستارگان : Leonardo DiCaprio , Matt Damon , Jack Nicholson
برنده اسکار : بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۷ شاهد آثاری جالب در مراسم اسکار بودیم که در نهایت جایزه بهترین فیلم اسکار به The Departed بود که از نظر بازیگر هم یکی از پرستاره ترین آثار مراسم بود. دومین فیلم از سری دزدان دریایی کارائیب هم در این مراسم حضور داشت که با فروش بیش از ۱ میلیارد دلار به موفق بینظری در گیشه داشت. دراین مراسم فیلم دختران رؤیایی با نامزدی در ۸ بخش بیشترین حضور را در مراسم اسکار سال ۲۰۰۶ داشت.

فیلم جدامانده در اصل اقتباسی از یک فیلم هنگ کنگی به نام اعمال شیطانی میباشد و داستانی پیرو یک باند خلافکاری میباشد که توسط فرانک کاستلو (جک نیکلسون ) اداره میشود ، وبه وسیله جاسوسی توسط پلیس ها زیر نظر گرفته شده است از طرف دیگر کاستلو هم در دستگاه پلیس جاسوس دارد. پلیس و کاستلو هر دو به دنبال جاسوس در دستگاه خود میگردند و این عمل باعث تنش زیادی می‌شود.

اسکار ۲۰۰۶؛ Crash – تصادف

اسکار ۲۰۰۶؛ Crash – تصادف

سال اکران : ۲۰۰۵
ژانر : درام
کارگردان : Paul Haggis
ستارگان : Don Cheadle, Sandra Bullock, Thandie Newton
برنده اسکار : بهترین تدوین – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

یکی دیگر از فیلم های برنده اسکار در ژانر دارم Crash – تصادف می باشد. در مراسم اسکار سال ۲۰۰۶ شاهد جمعی از فیلم های درام بودیم که با هم به رقابت میپرداختند در بین این فیلم ها تصادف توانست جایزه بهترین فیلم و دو جایزه دیگر را دریافت کند.در این مراسم فیلم Brokeback Mountain هم حضور پر رنگی داشت و در ۸ بخش توانست نامزد دریافت جایزه اسکار شود و در آخر با دریافت ۳ جایزه مراسم را به پایان رساند.

داستان فیلم Crash به شکل عجیبی جذاب میباشد و روایتگر ۸ داستان مختلف میباشد که در هر کدام شخصیت های مختلف درگیر گرفتاری و مشکلات خود هستند که این شخصیت ها و احساسات و عواطف ظرف ۳۶ ساعت آینده که توسط فیلم روایت میشود قرار است به هم ارتباط پیدا کنند و تصادف های احساسی و ذهنی بسیاری را دراین فیلم شاهد خواهید بود و شک نکید که با یکی از بهترین فیلم های ۱۵ سال اخیر هالیوود رو به رو خواهید بود.

اسکار ۲۰۰۵؛ Million Dollar Baby – دختر میلیون‌ دلاری

اسکار ۲۰۰۵؛ Million Dollar Baby – دختر میلیون‌ دلاری

سال اکران : ۲۰۰۴
ژانر : درام ، ورزشی
کارگردان : Clint Eastwood
ستارگان : Hilary Swank , Clint Eastwood , Morgan Freeman
برنده اسکار : بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – بهترین بازیگر نقش اول زن

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۵ شاهد آثار زیبایی همچون Aviator (هوانورد) و Ray (ری) بودیم که در بخش های مختلفی به همراه فیلم Million Dollar Baby (دختر میلیون‌ دلاری) در حال رقابت بودند و به همراه این فیلم ها قسمت دوم فیلم مردعنکبوتی هم به چشم میخورد که مورد تحسین منتقدان قرار گرفته بود. در بخش انیمیشن هم شاهد رقابت The Incredibles و قسمت دوم انیمیشن Shrek بودیم.

داستان فیلم Million Dollar Baby روایتگر یک عاشق ورزش بوکس به نام مگی فیتزجرالد ( هیلاری سوانک) میباشد که با اصرار فراوان فرانکی دان ( کلینت ایستوود) مربی‌ای که سابقه کار با بوکسرهای موفقی را در کارنامه دارد متقاعد می‌کند تا به او شیوهٔ مسابقه را بیاموزد و او را نیز تبدیل به یک قهرمان کند. مگی آنقدر سخت تمرین می‌کند که راهی مسابقه قهرمانی جهان می‌شود.
قطعا این فیلم لایق اسکار بوده است و شخصیت پردازی فوق العاده آن انسان را به تحسین وا میدارد و کاملا اهمیت داشتن هدف و گذشتن از هر چیزی برای رسیدن به آن را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد.

اسکار ۲۰۰۴؛ ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه

اسکار ۲۰۰۴؛ ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه

سال اکران : ۲۰۰۳
ژانر : ماجراجویی ، فانتزی
کارگردان : Peter Jackson
ستارگان :Elijah Wood , Viggo Mortensen , Ian McKellen
برنده اسکار : بهترین طراحی هنری – بهترین طراحی لباس – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین چهره پردازی – بهترین موسیقی متن – بهترین موسیقی – بهترین فیلم – بهترین صداگذاری – بهترین جلوه های ویژه – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۴ شاهد قسمت سوم فیلم ارباب حلقه ها بودیم که یکی از بهترین شاهکارهای تاریخ سینما میباشد.این فیلم توانست در ۱۱ بخش نامزد دریاقت جایزه اسکار شود و در هر ۱۱ بخش توانست جایزه اسکار را دریافت کند که اتفاقی کم نظیر در تاریخ این مراسم میباشد ضمنا در این سال شاهد اکران یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ هم بودیم به نام Finding Nemo ( در جست و جوی نمو ) که جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را هم توانست به دست بیاورد.

داستان قسمت سوم فیلم ارباب حلقه ها از جایی شروع می شود که انت ها از برج ایزنگارد محافظت می کنند، تنها جایی که می توان حلقه را از بین برد، زیرا حلقه در آنجا ایجاد شده و باید از بین برود. آنجا، و فرودو و سام، به رهبری گالوم، در بیابان Dagworld (میدان جنگ) هستند، در حالی که حلقه از گردن فرودو آویزان است.

او با زهر خود راه کوه عذاب را در پیش می گیرد و سنگینی مسئولیتی را که حلقه بر دوش او گذاشته احساس می کند. آن ها ناگهان با تاریکی روبرو می شوند و باید از گالوم بپرسند که یکی از حاملان سابق رینگ بوده و اکنون چهره اش تغییر کرده است و ظاهراً می خواهد کمک کند.

اسکار ۲۰۰۳؛ Chicago – شیکاگو

اسکار ۲۰۰۳؛ Chicago – شیکاگو

سال اکران : ۲۰۰۲
ژانر : کمدی ، جنایی ، موزیکال
کارگردان : Rob Marshall
ستارگان : Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش مکمل زن – بهترین طراحی هنری – بهترین طراحی لباس – بهترین تدوین – بهترین فیلم – بهترین صدا

در مراسم اسکار سال ۲۰۰۳ اتفاقات جالبی رخ داد و رکورد جوانترین بازیگری که توانسته اسکار را دریافت کند توسط آدرین برودی برای فیلم پیانیست شکسته شد و این فیلم توانست ۲ اسکار دیگر را نیز کسب کند، با اینحال همه نگاه ها به فیلم شیکاگو دوخته شده بود که در ۱۳ بخش موفق شده بود نامزد دریاقت جایزه اسکار شود ودر نهایت با دریافت ۶ جایزه اسکار شب موفقی را رقم زد. در بخش انیمیشن هم یکی از بهترین آثار تاریخ این ژانر یعنی شهر اشباح به کارگردانی هایائو میازاکی به جایزه اسکار دست یافت.

فیلم Chicago یکی از بهترین فیلم های موزیکال تاریخ سینما میباشد که با هدفی بزرگتر و داستانی غنی تر به نقد تلاش برای حفظ شهرت یا برای رسیدن به آن رابه تصویرمیکشد وعدم ثبات شخصیت افراد جامعه امروزی را به بهترین شکل ممکن به بیننده فیلم نشان میدهد و رسانه هایی را به ما نشان میدهد که با یک خبر فردی را به پادشاهی و با خبری دیگر مشهورترین افراد را به فلاکت میرساند و به راحتی و با گذشت زمان ستاره ها به دست فراموشی میسپارد.

خلاصه داستان این فیلم در سال ۱۹۲۹ و در شیکاگو رخ می دهد. دو زن خواننده به جرم قتل نامزدانشان به زندان افتاده اند. در زندان درگیری هایی بر سر چگونگی آزادی از زندان بین این دو نفر اتفاق می افتد که ظرف مدت کوتاهی سوژه اصلی رسانه های واقع می شود.

اسکار ۲۰۰۲؛ A Beautiful Mind – ذهن زیبا

اسکار ۲۰۰۲؛ A Beautiful Mind – ذهن زیبا

سال اکران : ۲۰۰۱
ژانر : زندگی نامه ، درام
کارگردان : Ron Howard
ستارگان : Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش مکمل زن – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم سال ۲۰۰۲ رقابت بین ذهن زیبا و قسمت دوم ارباب حلقه ها کاملا مشهود بود و در نهایت هر کدام توانستند با ۴ جایزه اسکار نام خود را در تاریخ این جایزه با ارزش هنری جاوانه کنند و باز هم شاهد درخشش راسل کرو در فیلم ذهن زیبا بودیم که کاملا قابل انتظار بود. در مراسم اسکار سال ۲۰۰۱ شاهد برنده شدن قسمت اول انیمیشن شرک بویم که یکی از شناخته شده ترین انیمیشن های تاریخ به حساب میاید.

خلاصه داستان فیلم A Beautiful Mind مربوط به ریاضیدان نابغه (راسل کرو) میباشد که به مقام استادی دانشگاهی میرسد و در راه خود بسیار موفق است تا با آلیسیا ازدواج میکند و زنگی پر از شادی را تجربه میکن تا اینکه ویلیام پارچر ( اد هریس ) مامور سیا به سراغش می رود و از او می خواهد با توجه به استعداد بی نظیرش در زمینه فعالیتهای رمز شکنی به سیا کمک کند و از اینجاست که مشکلات شخصیت اصلی شروع به گسترش خود م‌یکند.

اسکار ۲۰۰۱؛ Gladiator – گلادیاتور

اسکار ۲۰۰۱؛ Gladiator – گلادیاتور

سال اکران : ۲۰۰۰
ژانر : اکشن ، درام
کارگردان : Ridley Scott
ستارگان :Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین طراحی لباس – بهترین جلوه های ویژه – بهترین فیلم – بهترین صدا

از دیگر فیلم های برنده اسکار در ژانر اکشن گلادیاتور می باشد. در مراسم اسکار سال ۲۰۰۱ شاهد رقابت بین ۳ فیلم با نام های قاچاق ، ببر خیزان، اژدهای پنهان و گلادیاتور برای جوایز متنوع این مراسم بودیم و در نهایت با تقسیم جوایز بین آن ها مراسم به پایان رسید.

فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان که از آسیای شرقی راهی مراسم اسکار شده بود مورد توجه قرار گرفت و تاکنون موفق شده است ۴۰ جایزه را در مراسم های به خود اختصاص دهد. راسل کرو که تمام توجه ها را به خود جلب کرده بود موفق شد جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای فیلم گلادباتور به دست بیاورد.

ارتش روم به رهبری ژنرال ماکسیموس موفق می‌شود آخرین دسته بربرها را سرنگون کند تا روم مرزهای خود را ایمن کرده باشد. امپراتور مارکوس آئورلیوس با توجه به لیاقت ماکسیموس او را لایق حکمرانی می‌داند و از او درخواست می‌کند که بعد از مرگش یک جمهوری را بسازد. کومودوس پدر را به قتل می‌رسانَد و دستور اعدام ماکسیموس و خانوادهٔ او را در اسپانیا صادر می‌کند. ماکسیموس از مرگ می‌گریزد، اما قادر به نجات خانواده‌اش نمی‌شود. یک تاجر برده او را اسیر می‌کند و به پراکسیمو می‌فروشد که کارش تعلیم گلادیاتور است.

اسکار ۲۰۰۰؛ American Beauty – زیبایی آمریکایی

اسکار ۲۰۰۰؛ American Beauty – زیبایی آمریکایی

سال اکران : ۱۹۹۹
ژانر : درام ، عاشقانه
کارگردان : Sam Mendes
ستارگان : Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

مراسم اسکار سال ۲۰۰۰ به عنوان سال فیلم زیبایی آمریکایی و ماتریکس باید نامگذاری شود که جمعا این دو فیلم مراسم را با ۱۰ فیلم مراسم را ترک کردند و موفق شدند توجه منتقدین را به خود جلب کنند. فیلم زیبایی آمریکایی فقط با بودجه ای ۱۵ میلیون دلاری توانست ۳۵۷ میلیون دلار در گیشه فروش کند. که از نظر تجاری بسیار بیشتر نسبت به بودجه خود موفق عمل کرده است.

اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد در این مراسم به کوین اسپیسی رسید که کاملا لیاقت آن را داشت و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن هم به هیلاری سوانک برای فیلم پسرها گریه نمی‌کنند تعلق گرفت.

فیلم در مورد مردی میانسالی به نام لستر برنهام (کوین اسپیسی) است که در یک مجله تبلیغاتی مطلب می‌نویسد. همسر وی کارولین(آنت بنینگ)نام دارد. آن‌ها به هیچ وجه زندگی خوبی ندارند و روابطشان مدت هاست رو به سردی نهاده و تنها عامل حفظ خانواده آن‌ها دخترشان جینی است. لستر علاوه بر این مشکلات دچار افسردگی نیز شده‌است و مدت هاست که زندگی خود را پوچ می‌داند، به طوری که در ابتدای فیلم می‌گوید: من الان یه مرده متحرکم. روابط جینی با پدرش لستر نیز زیاد خوب نیست؛ چون او را عامل دعوا و سردی در خانه می‌داند.

اسکار ۱۹۹۹؛ Shakespeare in Love – شکسپیر عاشق

اسکار ۱۹۹۹؛ Shakespeare in Love – شکسپیر عاشق

سال اکران : ۱۹۹۸
ژانر : کمدی، درام، عاشقانه
کارگردان : John Madden
ستارگان : Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Geoffrey Rush
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول زن – بهترین بازیگر نقش مکمل زن – بهترین طراحی هنری – بهترین طراحی لباس – بهترین موسیقی / کمدی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

در مراسم اسکار سال ۱۹۹۹ در دورانی بودیم که شاهد درخشش ستاره‌ای همچون تام هنکس بودیم که به وسیله تمام منتقدین تحسین می‌شد و به وسیله فیلم‌هایش شهرت جهانی پیدا کرده بود. در سال ۱۹۹۸ شاهد حضور فیلم نجات سرباز رایان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ بودیم که در ۱۱ رشته نامزد دریافت اسکار شد ولی رقابت را به شکسپیر عاشق باخت. شکسپیر عاشق در ۱۳ رشته نامزد اسکار شد و توانست با دریافت ۷ اسکار مراسم را به پایان برساند.

در این سال اسکار برای ایرانی‌ها معنای خاصی پیدا کرد؛ زیرا برای اولین بار یک فیلم ایرانی به نام بچه‌های آسمان و با کارگردانی مجید جیدی به ۵ نامزد پایانی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان راه پیدا کرده بود.

داستان فیلم شکسپیر عاشق برخلاف اقتباس های ساخته شده این بار در مورد زندگی شخصی ویلیام شکسپیر است که در زمان نوشتن رومئو و ژولیت با مشکل نوشتن رمان خود رو به رو می‌شود تا اینکه با دختری به نام ویولا آشنا می‌شود و رفته رفته وابستگی بین این دو نفر افزایش پیدا می‌کند تا جایی که مشکلاتی بر سر راه عشق آن‌ها ایجاد می‌شود.

اسکار ۱۹۹۸؛ Titanic – تایتانیک

نام فیلم هایی که اسکار گرفتند

سال اکران : ۱۹۹۷
ژانر : کمدی، درام، عاشقانه
کارگردان : جیمز کامرون
ستارگان : لئوناردو دی‌کاپریو – کیت وینسلت – بیلی زین – کتی بیتس – فرانسیس فیشر – برنارد هیل – جاناتان هاید
برنده اسکار : بهترین طراحی هنری – بهترین فیلمبرداری – بهترین طراحی لباس – بهترین کارگردانی – بهترین جلوه های صوتی – بهترین جلوه های ویژه – بهترین تدوین – بهترین موسیقی – بهترین موسیقی – بهترین فیلم – بهترین صدا

از دیگر فیلم های برنده اسکار که طرفداران بسیاری دارد تایتانیک است. پرطرفداران مراسم اسکار سال ۱۹۹۸ سال جیمز کامرون و فیلم بی نقص تایتانیک بود تا هم رکورد فروش را جا به جا کند و هم در ۱۴ بخش اسکار نامزد دریافت این جایزه معتبر شود. جیمز کامرون در ساخت فیلم افراط نمی‌کند ولی هر چیزی که میسازد موفق است و در صنعت سینما تاثیر خود را می‌گذارد. مثلا: آواتار که با تکنولوژی های جدید روند ساخت فیلم در سینمای هالیوود را جابه جا کرد.

تایتانیک هر چقدر موفق بود مدیون کارگردان و عوامل ساخت خود بود نه بازیگرانی که در آن حضور داشتند. فیلمی که کمتر دیده شد ولی در طراحی شخصیت و بازی بازیگران زبان زد بود (بهتر از این نمیشه) نام داشت که در دو رشته بهترین های نقش اول مرد و زن جایزه را دریافت کرد.

فیلم تایتانیک یکی از بهترین فیلم های برنده اسکار است که برگرفته از یک داستان اقتباسی زیبا می باشد. این بار با عشق بین پسر فقیری به نام جک که تصادفا بلیط کشتی تایتانیک را گرفت و دختری از خانواده اشرافی که مجبور به ازدواج با یک ثروتمند شده رویات می شود. شخصیت رز  از خودکشی و نجاتش توسط جک می گوید و عشقی ابدی که در قلب آن ها ایجاد می شود.

اسکار ۱۹۹۷؛ The English Patient – بیمار انگلیسی

اسکار ۱۹۹۷؛ The English Patient – بیمار انگلیسی

سال اکران : ۱۹۹۶
ژانر : درام ، عاشقانه ، جنگی
کارگردان : Anthony Minghella
ستارگان : Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش مکمل زن – بهترین طراحی هنری – بهترین فیلمبرداری – بهترین طراحی لباس – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین موسیقی – بهترین فیلم – بهترین صدا

مراسم اسکار سال ۱۹۹۷ یک فیلم زیبا را به همراه داشت که تمام چشم ها را به خود دوخته بود. بیمار انگلیسی به حدی زیبا و پندآموز بود که برخی منتقدین این فیلم را بهترین فیلم عاشقانه تاریخ سینما معرفی می‌کند که با درس های بسیاری به بیننده نشان می‌دهد که اهمیت مرزها فقط یک دیوار یا سیم خاردار بیشتر نیست و این ما انسان ها هستیم که در نهایت زندگی در کنار هم ولی با افکار و اعتقادات مختلف را باید بپذیریم.

مراسم شاهد فیلم‌هایی همچون فارگو از برادران کوئن و یک فیلم پرفروش به نام روز استقلال بودیم که فروشی حدود ۸۲۷ میلیون دلار را با بودجه ۷۵ میلیونی تجربه کرده بود.این فروش در سال ۱۹۹۶ یک موفقیت فوق العاده در گیشه سینما به حساب می‌آمده است.

در خلال جنگ جهانی دوم خلبانی گمنام (ریف فاینز) دچار حادثه می‌شود و در شمال آفریقا سقوط می‌کند.او که به سبب زخم‌های هولناک و شوک روانی نام خود و گذشته‌اش را به یاد نمی‌آورد، با نام بیمار انگلیسی به نیروهای متفقین در ایتالیا تحویل داده می‌شود. در آنجا پرستاری به نام هانا (ژولیت بینوش) با اجازه سرپرست بیمارستان او را در صومعه ای در ایالت توسکانی بستری و از او مراقبت می‌کند.

اسکار ۱۹۹۶؛ BraveHeart – شجاع دل

اسکار ۱۹۹۶؛ BraveHeart – شجاع دل

سال اکران : ۱۹۹۵
ژانر : اکشن، زندگی نامه، درام
کارگردان : Mel Gibson
ستارگان : Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan
برنده اسکار : بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین جلوه های صوتی – بهترین چهره پردازی – بهترین فیلم

مراسم اسکار سال ۱۹۹۶ یک مراسم پر از فیلم های هم تراز بود که انتخاب بهترین فیلم را برای داوران بسیار سخت کرده بود. در آخر فیلم سینمایی شجاع دل به کارگردانی مل گیبسون و با بازی او در نقش اول فیلم برنده این جایزه ارزشمند شد. به طور کلی شجاع دل توانست در ۱۰ بخش نامزدی اسکار را به دست آورد و در نهایت با دریافت ۵ اسکار مراسم را ترک کند. فیلم ترک لاس وگاس و آپولو ۱۳ نیز در این مراسم موفق به دریافت اسکار شدند. اولین قسمت انیمیشن داستان اسباب بازی ها نیز در این مراسم رونمایی شد که با استقبال خوبی رو به رو شد.

بعد از مرگ مارگارت ۸ ساله بر اثر بیماری شاه انگلستان به سرزمین اسکاتلند می ‌آید و اعلام مالکیت می‌کند. این امر برای اسکاتلندی های انقلابی یک ننگ به حساب می‌آید از این رو آن ها به رهبری ویلیام والاس شروع به دفاع از خاک خود می‌کنند. ویلیام که عروسش را به تازگی از دست داده و برادر بزرگترش و نیز پدرش به دست انگلیسی ها کشته شده بودند به جنگ علیه آنها می‌پردازد. والاس یه حدی در جنگ ها شجاعت به خرج می‌داد که یارانش با وجود او هیچ ترسی از تعداد یا قدرت ارتش رو به رو نداشتند.

اسکار ۱۹۹۵؛ Forrest Gump – فارست گامپ

اسکار ۱۹۹۵؛ Forrest Gump – فارست گامپ

سال اکران : ۱۹۹۴
ژانر : درام ، عاشقانه
کارگردان : Robert Zemeckis
ستارگان : Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین کارگردانی – بهترین جلوه های ویژه – بهترین تدوین – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

قطعا یکی از بهترین مراسم‌های اسکار و فیلم های برنده اسکار تاریخ در سال ۱۹۹۵ اتفاق افتاد، سه رنگ: قرمز به کارگردانی کریستف کیشلوفسکی، چهار عروسی و یک تشییع جنازه به کارگردانی مایک نیوول، داستان عامه‌پسند ساخته کوئنتین تارانتینو، مسابقه تلویزیونی به کارگردانی رابرت ردفورد و رستگاری در شاوشنک ساخته فرانک دارابونت همگی در این مراسم حضور داشتند و همین موضوع انتخاب را برای داوران بسیار سخت کرده بود.

در این مراسم شیرشاه نیز حضور داشت ولی در بخش موسیقی توانست جایزه اسکار را دریافت کند. Forrest Gump در ۱۳ بخش نامزد جایزه اسکار بود که در نهایت توانست ۶ جایزه اسکار را دریافت کند.

داستان فارست گامپ روایتگر یک فرد ساده دل با ضریب هوشی بسیار کم است که به همه چیز ساده نگاه می‌کند و ناامیدی و ترس از کاری، در وجودش نمایان گر نیست. فارست به صورت طنز اتفاقات پیرامون ۴۰ سال تاریخ آمریکا را با حضور در آنها روایت می‌کند که شامل نژاد پرستی، جنگ ویتنام، روایت داستان رییس جمهورهای آمریکا، فرهنگ ها و گروه های سیاسی رشد یافته در آن زمان می‌شود.

اسکار ۱۹۹۴؛ Schindler’s List – فهرست شیندلر

اسکار ۱۹۹۴؛ Schindler’s List – فهرست شیندلر

سال اکران : ۱۹۹۳
ژانر : زندگی نامه، درام، تاریخی
کارگردان : Steven Spielberg
ستارگان : Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
برنده اسکار : بهترین فیلم – بهترین کارگردانی – بهترین فیلمنامه – بهترین فیلمبرداری – بهترین تدوین – بهترین موسیقی متن – بهترین کارگردان هنری

سال ۱۹۹۴ را می‌توان سال درام‌های تاریخی و عاطفی نامید که با دیدن هریک از آثار برتر این سال‌ شما به مفهوم زیبایی سینمای درام پی خواهید بود. رقابت در این مراسم بین چند اثر شاخص بود. فهرست شیندلر، به نام پدر، پیانو، بازمانده روز، فیلادلفیا و فراری آثاری بودند که هرکدام با چند جایزه اسکار مراسم را ترک کردند و مجال به فیلم دیگری برای درخشش ندادند. فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در ۱۲ رشته اسکار نامزد شد ودر آخر توانست با دریافت ۷ اسکار مراسم اسکار را ترک کند.

فیلم فهرست شیندلر حدود ۱۹۵ دقیقه زندگی فردی به نام اسکار شیندلر در زمان جنگ جهانی را روایت می‌کند که با توجه به نبوغ خود و به خاطر طبع خوشگذران و عیاش خود و با توجه به دوستی بین او و مقامات رده بالای ارتش نازی که بیشتر به خاطر سخاوت وی است، موفق می‌شود کارخانه‌ای را با پول یهودیانی که در خفا با آنان شریک شده بخرد و با مشغول کردن یهودی‌ها هزاران یهودی را از دست نازی‌ها نجات دهد. این فیلم بعد از سال ۱۹۶۰ اولین فیلمی لقب گرفت که با تصویربرداری سیاه و سفید اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده بود.

اسکار ۱۹۹۳؛ Unforgiven – نابخشوده

اسکار ۱۹۹۳؛ Unforgiven – نابخشوده

سال اکران : ۱۹۹۲
ژانر : وسترن
کارگردان : Clint Eastwood
ستارگان : Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین فیلم

در مراسم اسکار سال ۱۹۹۳ شاهد فیلمی با ژانر وسترن بودیم که برای اسکار بهترین فیلم می‌جنگید و موفق شد تا دوباره این ژانر را بر سر زبان ها بیندازد. ایستوود که سال‌ها شاگرد لئونه بود فیلمنامه این فیلم را نیز از سرجیو لئونه به ارث برد. فیلم نابخشوده در حالی در مراسم اسکار درخشید که کسی فکرش را هم نمی‌کرد که وسترن دوباره اوج بگیرد و بتواند روایتی جدید و معنا دار را دوباره به تصویر بکشد.

فیلم Unforgiven در ۹ رشته اسکار توانست نامزد شود ولی در ۴ بخش موفق بود. کلینت ایستوود دو اسکار را در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی توانست به دست بیاورد. فیلم هواردز اِند یکی از فیلم های درخشان شصت و پنجمین دوره جوایز اسکار بود که با نامزدی در ۹ بخش به همراه نابخشوده برای دریافت جایزه رقابت می‌کرد و در آخر با ۳ جایزه مراسم اسکار را ترک کرد.

در این مراسم یکی از نستالژیک ترین پویانمایی ها هم حضور داشت و آن اثر تحسین شده علاءالدین بود که علی‌رغم عدم وجود بخش بهترین انیمیشن بلند سال توانست دو اسکار را برای بهترین ترانه وبهترین موسیقی دریافت کند. در این سال یکی دیگر از بیاد ماندنی ترین نقش های تاریخ سینما در فیلم بوی خوش زن توسط آل پاچینو به روی پرده نقره‌ای رفته بود بازی که جوایز اسکار و گلدن گلوب را در همین سال برایش به ارمغان آورد.

داستان این فیلم از فیلمهای برنده اسکار در مورد انتقام یک زن می‌باشد که توسط دو گاوچران به شدت مجروح می‌شود و چهره اش نابود می‌شود نزدیکان زن برای گرفتن انتقام از افرادی که وسط کلانتر شهر (جین هکمن) برای عمل وحشیانه خود تنها جریمه شده اند هزار دلار جایزه گذاشته اند. ویلیام مانی و دوست قدیمی‌اش آخرین کار خود را شروع می‌کنند در حالی که ویلیام سال‌هاست که دست به اسلحه نبرده است و هنوز برای مرگ همسرش عذاب وجدان دارد.

اسکار ۱۹۹۲؛ The Silence of the Lambs – سکوت بره‌ها

اسکار ۱۹۹۲؛ The Silence of the Lambs – سکوت بره‌ها

سال اکران : ۱۹۹۱
ژانر : جنایی، درام، هیجان انگیز
کارگردان : Jonathan Demme
ستارگان : Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین بازیگر نقش اول زن – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

مراسم اسکار سال ۱۹۹۲ یک مراسم خاص بود و خاص بودن خود را مدیون سکوت بره ها بود که برای سومین بار در تاریخ توانست در ۵ رشته اصلی جوایز اسکار برنده شود ولقب تنها فیلم ترسناکی را دریافت کند که موفق شده جایزه بهترین فیلم اسکار را دریافت کند و در تاریخ ماندگار شود. بازی فوق العاده آنتونی هاپکینز در نقش شخصیت هانیبال لکتر به این شخصیت افسانه ای کتاب های توماس هریس روح داد و این شخصیت را تا مدت‌ها بین دوستداران سینمای جهان بسیار محبوب کرد.

فیلم سکوت بره‌ها با اینکه جوایز اصلی مراسم را اذان خود کرد ولی جذابیت مراسم هنوز هم بسیار بود دلیل آن هم آثار تحسین شده‌ای بود که همه را منتظر خود نگه داشته بود. فیلم باگزی یکی از این آثار بود که در ۱۰ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در نهایت با دو جایزه اسکار مراسم را ترک کرد.

این فیلم یکی از بهترین درام‌های دهه نود میلادی نام گرفت که جوایز بسیاری را دریافت کرده بود. جیمز کامرون هم با حرکتی عجیب قسمت دوم ترمیناتور را با هزینه ای بسیار زیاد و نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار ساخت. نه تنها این بلند پروازی در گیشه جواب داد و توانست عنوان پرفروشترین فیلم سال را اذان خود کند بلکه این فیلم جزء ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ قرار گرفت و ۴ جایزه اسکار را نیز به دست آورد.

داستان فیلم در مورد یک دکتر روانشناس است که می تواند با استفاده از علم روانشناسی بر اطراف خود و اطرافیانش تاثیر بگذارد و خیلی راحت بر آن ها مسلط شود به طوری که به سختی کسی می توانست در مقابل او بایستد. او علیرغم اقداماتش فردی آزادی خواه بود و می خواست مانند سایر مردم زندگی کند، اما پلیس این موضوع را بسیار خطرناک می دانست و سعی می کرد او را در زندان های امنیتی نگه دارد.

اسکار ۱۹۹۱؛ Dances with Wolves – رقصنده با گرگ‌ها

اسکار ۱۹۹۱؛ Dances with Wolves – رقصنده با گرگ‌ها

سال اکران : ۱۹۹۰
ژانر : ماجراجویی، درام، وسترن
کارگردان : Kevin Costner
ستارگان : Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene
برنده اسکار : بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین موسیقی متن – بهترین فیلم – بهترین صدا – بهترین فیلمنامه اقتباسی

اسکار بهترین فیلم در مراسم اسکار سال ۱۹۹۱ به فیلم تحسین شده رقصنده با گرگ‌ها به کارگردانی کوین کاستنر رسید که بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و با نامزدی در ۱۲ رشته جایزه اسکار نگاه‌ها را به خود معطوف کرد ولی در نهایت با ۷ جایزه اسکار مراسم را ترک کرد. کین کاستنر در این مراسم جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را دریافت کرد. این فیلم براساس رمانی به همین نام که توسط مایکل بلیک نوشته شده است ساخته شده بود.

مارتین اسکورسیزی نیز با فیلم Goodfellas در این مراسم حضور داشت و توانست در ۶ رشته نامزد اسکار باشد ولی فقط در ۱ رشته توانست جایزه اسکار را دریافت کند. فیلم دیک تریسی نیز با بازی آل پاچینو و مدونا نیز در مراسم حضور داشت و با نامزدی در ۷ رشته توانست در نهایت ۳ جایزه اسکار را دریافت کند هر چند این فیلم از نگاه مردم خیلی راضی کننده نبود.

فیلم روح هم که یکی از سود ساز ترین فیلم های سال بود و توانست علاه بر گیشه در این مراسم نیز خودی نشان دهد و با نامزدی در ۵ رشته و با دریافت دو جایزه اسکار نام خود ر در تاریخ این مراسم جاودانه کند. فیلم روح با بودجه ای ۲۲ میلیون دلاری توانست ۵۰۵ میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد. این رقم بالاترین سود ناخالص در سال ۱۹۹۰ بود.

کوین کاستنر در نقش یک سرباز آمریکایی بعد از شرکت در جنگ و نشان دادن شجاعت خود جایی را برای سکونت دور از مردم انتخاب می‌کند، به مرور زمان با سرخ‌پوست‌ها ارتباط برقرار می‌کند و عامل این ارتباط هم زنی سفیدپوست است که چند سرخ ‌پوست خشن در زمان کودکی پدر و مادرش را به قتل رساندند و حال وضعیت روانی مناسبی ندارد.

اسکار ۱۹۹۰؛ Driving Miss Daisy – رانندگی برای خانم دیزی

اسکار ۱۹۹۰؛ Driving Miss Daisy – رانندگی برای خانم دیزی

سال اکران : ۱۹۸۹
ژانر : درام
کارگردان : Bruce Beresford
ستارگان : Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول زن – بهترین چهره پردازی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در اسکار سال ۱۹۹۰ همه فیلم‌ها به یک اندازه به جوایز دست پیدا کردند و فیلمی یافت نمی‌شد که خیلی چشمگیر باشد. فیلم درام رانندگی برای خانم دیزی با گرفتن جایزه اسکار بهترین فیلم و دریافت ۳ جایزه دیگر توانست از باقی فیلم‌های حاصر در این مراسم پیشی بگیرد. مورگان فریمن برای بازی در نقش راننده خانم دیزی نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد ولی جسیکا تندی برای بازی در همین فیلم توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست بیاورد.

فیلم افتخار هم در این سال با بازپگران متعدد در این جشنواره حاضر بود و توانست نامزدی ۵ جایزه اسکار را به دست بیاورد و درنهایت با دریافت ۳ جایزه اسکار مراسم را ترک کند. متولد چهارم ژوئیه از فیلم‌‌های تحسین شده این مراسم نام‌ گرفت و در ۸ رشته نامزدی اسکار را به دست آورد. در این سال دانیل دی لوئیس برای فیلم پای چپ من جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد و همچنین در این سال انیمیشن پری دریایی کوچولو نیز اکران شد که با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد.

خانم دیزی قادر به رانندگی نیست و پسرش اصرار دارد که برای وی راننده‌ای استخدام کند. با این حال، خانم دیزی حاضر نیست به این امر تن دهد و اجازه نمی‌دهد که رانندهٔ استخدام‌شده (مورگان فریمن) برایش رانندگی کند. ولی پس از چندی، راننده جای خود را در دل خانم دیزی باز می‌کند.

اسکار ۱۹۸۹؛ Rain Man – مرد بارانی

اسکار ۱۹۸۹؛ Rain Man – مرد بارانی

سال اکران : ۱۹۸۸
ژانر : درام
کارگردان : Barry Levinson
ستارگان : Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

در اسکار ۱۹۸۹ هم شاهد یکه‌تازی اثر خاصی نبودیم و چندین فیلم با هم رقابت می‌کردند که در نهایت فیلم مرد بارانی توانست اسکار بهترین فیلم را به دست بیاورد و در کنار آن در ۳ جایزه اسکار دیگر را نیز به دست آورده است.

داستین هافمن برای بازی در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آورد و بری لوینسون هم توانست جایزه بهترین کارگردانی را برای این فیلم دریافت کند. فیلم مرد بارانی تنها فیلمی است در تاریخ که جایزه اسکار بهترین فیلم و خرس طلایی جشنواره برلین را با هم برده است.

فیلم روابط خطرناک هم یکی از بهترین فیلم‌های اسکار ۱۹۸۹ بود که در ۷ رشته این جایزه نامزدی را به دست آورد و در نهایت با ۳ جایزه اسکار این مراسم را ترک کرد. فیلم چه کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟ هم در این مراسم ۳ جایزه اسکار را دریافت کرد و در گیشه هم بسیار موفق بود و با بودجه ۷۰ میلیون دلاری توانست در گیشه ۳۲۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

فیلم دختر شاغل هم در این مراسم حضور داشت و در ۶ رشته نامزد شد ولی فقط ۱ جایزه را کسب کرد و با بودجه‌ای ۲۸ میلیون دلاری بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشت.

«چارلی بابیت» (تام کروز) جوانی که غرق تجارت اتومبیل های لوکس است؛ درست زمانی که برای تعطیلات به همراه دوست دخترش «سوزانا» به پالم اسپرینگ رفته بود با خبر می شود پدرش فوت کرده بود. چارلی برای رسیدگی به مایملک پدرش به سینسیناتی اوهایو می رود و متوجه می شود خانه ۳ میلیون دلاری پدر به یک موسسه نگهداری بیماران روانی داده شده است؛ جایی که برادر نادیده اش، «ریموند» (داستین هافمن) که دچار بیماری اوتیسم است در آنجا زندگی می کند، و او تنها صاحب یک اتومبیل بیوک رود مستر کلاسیک است!

اسکار ۱۹۸۸؛ The Last Emperor – آخرین امپراتور

اسکار ۱۹۸۸؛ The Last Emperor – آخرین امپراتور

سال اکران : ۱۹۸۷
ژانر : زندگی نامه، درام، تاریخی
کارگردان : Bernardo Bertolucci
ستارگان : John Lone, Joan Chen, Peter O’Toole
برنده اسکار : بهترین طراحی هنری – بهترین فیلمبرداری – بهترین طراحی لباس – بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین موسیقی متن – بهترین فیلم – بهترین صدا – بهترین فیلمنامه اقتباسی

مراسم اسکار سال ۱۹۸۸ یک فیلم به شدت قدرتمند را به خود دید، فیلمی که عناصر آن بازیگرانش نبودند بلکه جزئیات، طراحی ها، فیلمنامه، موسیقی و کارگردانی آن همه را به تشویق وا داشت. فیلم آخرین امپراتور تاریخ را روایت می‌کند واین تاریخ با فلش بک درآمیخته شده است.

این فیلم در ۹ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد و هر ۹ جایزه را موفق شد که به دست بیاورد. این فیلم براساس کتابی به همین نام ساخته شده است و روایتگر ۶۰ سال از تاریخ کهن امپراتوری چین است.

فیلم ماه زده با بازی نیکلاس کیج و شر یکی از بهترین درام‌های عاشقانه‌ای است که ساخته شده و با نامزدی در ۶ رشته اسکار این امر را ثابت کرد ولی جایزه بهترین فیلم را از دست داد تا نگاه‌ها به فیلم آخرین امپراتور جلب شود. شر تنها هنرمندی است که همه جوایز اسکار و گولدن گلوب و گرمی و ایمی و جشنواره کن را با هم برده‌است.

یکی از فیلم‌های زیبای دیگر این مراسم تسخیرناپذیران نام داشت که ستارگانی همچون کوین کاستنر و اندی گارسیا را به سینمای هالیوود معرفی کرد هرچند که بازی رابرت دنیرو و شان کانری در این فیلم همه را بهت زده کرده بود. در این سال مایکل داگلاس برای فیلم وال استریت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را دریافت کرد.

منچوری، سال ۱۹۵۰. نگهبانان خشنی که جنایتکاران جنگی را با قطار از شوروی به چین کمونیست می برند، جلوی خودکشی «پویی» (لون)، امپراتور سابق چین را می گیرند. در ادامه، همراه با مراحل باز آموزی او، زندگی اش را مرور می کنیم.

اسکار ۱۹۸۷؛ Platoon – جوخه

Platoon – جوخه

سال اکران : ۱۹۸۶
ژانر : درام، جنگی
کارگردان : Oliver Stone
ستارگان : Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe
برنده اسکار : بهترین کارگردانی – بهترین تدوین – بهترین فیلم – بهترین صدا

در مراسم اسکار سال ۱۹۸۷ یک رقابت عادلانه بین چند فیلم را شاهد بودیم که در نهایت جایزه بهترین فیلم را اذان جوخه کرد. جوخه در این مراسم توانست در ۸ رشته نامزدی جوایز محتلف اسکار را به دست بیاورد و در نهایت با ۴ جایزه مراسم را ترک کند.

در این مراسم «اتاقی با یک چشم‌انداز» ( A Room with a View ) هم در ۸ رشته نامزد شد و توانست ۳ جایزه اسکار را به دست بیاورد. هر ۳ فیلم مأموریت ، بیگانه‌ها و هانا و خواهرانش در این مراسم ۷ نامزدی را به دست آوردند تا جذابیت و رقابت در شست و نهمین مراسم این جایزه معتبر به اوج خودش برسد.

فیلم «جوخه» (Platoon) یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های پیرامون جنگ ویتنام بود که توسط یک مجروح جنگی و به طرز عجیبی نزدیک به واقعیت ساخته شده بود. الیور استون بعد از موفقیت این فیلم دو اثر دیگر با نام‌های متولد چهارم ژوئیه (۱۹۸۹) و بهشت و زمین (۱۹۹۳) را ‎ پیرامون جنگ ویتنام ساخت که نتوانستند به اندازه این فیلم بازخورد داشته باشند. فیلم جوخه با بودجه ۶ میلیون دلاری درآمدی بالغ بر ۱۳۸ میلیون دلار را در گیشه کسب کرد که یک موفقیت کم سابقه را به نمایش گذاشته است.

این فیلم ماجرای تعدادی از جوانان آمریکایی در جریان جنگ ویتنام طی اواخر ۱۹۶۷ و اوایل ۱۹۶۸ روایت می‌کند این فیلم از نگاه سربازی جوان به نام کریس تیلور روایت می‌شود. کریس تیلور یک جوان ساده و بی تجربه است که خانواده و دانشگاهش را ترک می کند و داوطلبانه وارد جنگ ویتنام می‌شود و حالا باید با مشکلات جدید زندگی در قالب یک جنگ خونبار رو به رو شود.

اسکار ۱۹۸۶؛ Out of Africa – خارج از آفریقا

اسکار ۱۹۸۶؛ Out of Africa – خارج از آفریقا

سال اکران : ۱۹۸۵
ژانر : زندگی نامه، درام، عاشقانه
کارگردان : Sydney Pollack
ستارگان : Meryl Streep, Robert Redford, Klaus Maria Brandauer
برنده اسکار : بهترین طراحی هنری – بهترین فیلمبرداری – بهترین کارگردانی – بهترین موسیقی متن – بهترین فیلم – بهترین صدا – بهترین فیلمنامه اقتباسی

مراسم اسکار ۱۹۸۶ برای فیلم «خارج از آفریقا» (Out of Africa) سکوی پرتاب بود و این فیلم را جهانی کرد. این فیلم ۱۱ نامزی جایزه اسکار در رشته های مختلف را به دست آورد و در نهایت توانست با ۷ جایزه مراسم را ترک کند.

فیلم شاهد رقیب سر سخت خارج از آفریقا بود و توانست در ۸ رشته نامزد شود و در آخر با ۲ جایزه مراسم را ترک کند. در این مراسم فیلم بازگشت به آینده به کارگردانی رابرت زمکیس هم حضور داشت که گیشه را در سال ۱۹۸۵ در دست گرفته بود و با بودجه ۱۹ میلیون دلاری توانست ۳۸۳ میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد.

اسپیلبرگ در این مراسم با فیلم رنگ ارغوانی حضور داشت و ۱۱ نامزدی را به دست آورد ولی موفق نشد جایزی را کسب کند تا با فیلم نقطه عطف از حیث بیشترین نامزدی بدون برنده شدن جایزه اسکار رکورد دار باشد.

در فیلم خارج از آفریقا ستاره دست نیافتی سینمای هالیوود یعنی مریل استریپ حضور دارد شخصی که با برنده شدن ۳ جایزه اسکار همراه با اینگرید برگمن،جک نیکلسون، والتر برنان و دانیل دی-لوئیس جزء رکورداران این جایزه معتبر سینمایی است. این اثر یکی از بهترین فیلم های عاشقانه دهه ۱۹۸۰ که سبک بصری پولاک با تاثیرپذیری از لورنس عربستان در خلق فضای اسرارآمیز افریقا، بسیار مؤثر بوده است و جزء پیشتازان این ایده ناب در سینما شناخته می‌شود.

کارن دینسن» (اسرتیپ) که از محدودیت های اجتماعی به تنگ آمده، با «بارون برور بلیکس» (براندائر) ازدواج می کند. این دو قرار است دانمار را به مقصد یک مزرعه ی دام پروری در آفریقای شرقی ترک کنند. چندی بعد در راه سفر به نایروبی و ملحق شدن به «بارون»، «کارن» با ماجراجویی انگلیسی به نام «دنیس فینچ هاتن» (ردفورد) آشنا می شود و…

اسکار ۱۹۸۵؛ Amadeus – آمادئوس

اسکار ۱۹۸۵؛ Amadeus – آمادئوس

سال اکران : ۱۹۸۴
ژانر : زندگی نامه، درام، موسیقی
کارگردان : Milos Forman
ستارگان : F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین طراحی هنری – بهترین طراحی لباس – بهترین کارگردانی – بهترین چهره پردازی – بهترین فیلم – بهترین صدا – بهترین فیلمنامه اقتباسی

در مراسم اسکار ۱۹۸۵ شاهد درخشیدن فیلم آمادئوس براساس زندگی موتسارت، موسیقیدان بزرگ اتریشی بودیم که با نامزدی در ۱۱ رشته این جایزه توانست از دیگر فیلم‌های این جشنواره پیشی بگیرد و در نهایت با ۸ جایزه اسکار این مراسم را ترک کند.

فیلم میدان‌های کشتار در این مراسم رقیبی سرسخت برای آمادئوس بود ودر ۸ رشته نامزد شد ولی نتوانست بیش از ۲ جایزه را به دست بیارود. موفق ترین فیلم از نظر تجاری در این مراسم ایندیانا جونز و معبد مرگ بود که با بودجه‎ای ۲۸ میلیون دلاری توانست در گیشه ۳۳۳ میلیون دلار فروش داشته باشد تا بازهم شاهد موفقیت آثار اسپیلبرگ باشیم.

آمادئوس یکی از بهترین فیلم‌های است که با ترکیب موسیقی و تصاویر پیوسته بیننده راغرق می‌کند یک اثر زیبا که زندگی دو نابغه در یک دوره زمانی را به نمایش می‌گذارد. آمادئوس درمجموع نامزد دریافت ۵۳ جایزه شد و توانست ۴۰ جایزه را به‌دست آورد. کارگردان این فیلم میلوش فورمن بود که با دیوانه از قفس پرید موفق شده بود ۴ جایزه اسکار را به دست آورده بود.

«آنتونیو سالیری» معتقد است که موسیقی موتزارت آوایی الهی است. آو آرزو می کرد همچون موتزارت یک موسیقیدان حرفه ای بود تا می توانست با نوشتن آهنگ، خدا را پرستش کند. اما او نمی تواند درک کند که چرا خدا به چنین موجود مبتذلی این استعداد را عطا کرده تا نماینده ی او باشد. حسادت سالیری به دشمنی با خدایی می انجامد که بزرگی اش را با دادن چنان استعدادی به موتزارت به اثبات رسانده بود. سالیری خود را برای گرفتن انتقام آماده می کند…

اسکار ۱۹۸۴؛ Terms of Endearment – شرایط مهرورزی

اسکار ۱۹۸۴؛ Terms of Endearment – شرایط مهرورزی

سال اکران : ۱۹۸۳
ژانر : کمدی، درام
کارگردان : James L. Brooks
ستارگان : Shirley MacLaine, Debra Winger, Jack Nicholson
برنده اسکار : بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – بهترین بازیگر نقش اول زن – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه اقتباسی

فیلم‌های مراسم اسکار سال ۱۹۸۴ شکل به خصوصی به خود گرفته بود ودلیل آن وجود اینگمار برگمان کارگردان محبوب سوئدی و یکی از برجسته ترین کارگردانان تاریخ جهان سینما بود. برگمان با فیلم فنی و الکساندر در این مراسم حضور داشت و توانست نامزدی ۶ جایزه اسکار را به دست بیاورد.

در این مراسم فیلم شرایط مهروزی شکل جدیدی از درام را به نمایش گذاشت که با استقبال بی نظیر منتقدین رو به رو شد. این فیلم در ۱۱ رشته جایزه اسکار نامزدی را به دست آورد که در نهایت موفق به برنده شدن ۵ جایزه هنری اسکار شد.

فیلم مردان واقعی از کافمن هم در این مراسم ۸ نامزدی را به دست آورد و در نهایت ۴ جایزه اسکار را به دست آورد. در این سال رابرت دووال برای بازی در فیلم بخشش‌های محبت‌آمیز هر دو جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در اسکار و گلدن کلوب را به دست آورد.

جک نیکلسون برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد. فیلم Terms of Endearment جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام را نیز به دست آورد.

آورورا و اِما مادر و دختری هستند که با هم زندگی می‌کنند. اِما با فلَپ، جوانی که دبیر دبیرستان است و درآمد چندانی ندارد ازدواج می‌کند. مادر اِما با این ازدواج مخالف است و از فلپ خوشش نمی‌آید.

اسکار ۱۹۸۳؛ Gandhi – گاندی

اسکار ۱۹۸۳؛ Gandhi – گاندی

سال اکران : ۱۹۸۲
ژانر : بیوگرافی
کارگردان : ریچارد اتنبرا
ستارگان : Ben Kingsley, Candice Bergen, Martin Sheen
برنده اسکار : بهترین تدوین – بهترین بازیگر نقش اول مرد – بهترین کارگردانی – بهترین فیلم – بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی – بهترین طراحی لباس – بهترین طراحی صحنه

از دیگر فیلم های برنده اسکار در ژانر بیوگرافی گاندی است. این فیلم زندگی گاندی و مبارزه او با استعمار انگلیس را نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد چگونه گاندی به یک مرد بزرگ آزادی طلب تبدیل شد که راه را برای یک ملت نشان می‌داد و در همین راه کشته شد.

مراسم اسکار ۱۹۸۳ چیزی فراتر از اسکار بود از حضور سیدنی لومت با فیلم حکم و استیون اسپیلبرگ با یکی از خاطره انگیز فیلم های تاریخ سینما یعنی ای تی که تا سال‌ها همه آن را ستایش می‌کردند.

فیلم گاندی در ۱۱ رشته نامزدی اسکار را به دست آورد و با کسب ۸ جایزه ستاره یکه‌تاز جشنواره به حساب می‌آمد.

فیلم گاندی در کتاب گینس نیز رکورد بزرگترین سیاهی لشگر را به ثبت رساند و با نزدیک به ۳۳۰ هزار نفر یک رکورد بزرگ و تقریبا ابدی را به ثبت رساند. این فیلم داستان شرافت و انسانیت را به همه نمایش داد. بن کینگزلی برای بازی در نقش گاندی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد و تا سال‌ها او را در هالیوود به یک بازیگر تراز اول تبدیل کرد.

به این مطلب امتیاز بدهید

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x